Zalecany program ćwiczeń dla pacjentów otyłych o określonej częstotliwości wykonywania, intensywności i czasie trwania będzie wykonywany pod warunkiem odpowiedniego umotywowania pacjenta. U wielu otyłych istnieje szereg barier i aby osiągnąć sukces, należy zawsze indywidualnie dopasowywać strategię postępowania. Do głównych tego typu barier należą: niechęć do intensywnego wysiłku skrępowanie udziałem w grupowych zajęciach brak wsparcia rodziny, otoczenia fizyczne i psychiczne poczucie nadmiaru masy ciała brak…
Wszystkie ćwiczenia powinny być poprzedzone krótką 5–10-minutową rozgrzewką. Intensywność ćwiczeń powinna wzrastać wolno i stopniowo, należy zaczynać od niewielkich obciążeń oraz stopniowo wydłużać czas trwania ćwiczeń. Większość głównych mięśni (szczególnie mięśnie kończyn dolnych) powinna być zaangażowane w ćwiczenia. Ćwicząc, należy pamiętać o odpowiednim wygodnym obuwiu oraz przewiewnej odzieży. Ćwiczeń fizycznych nie należy rozpoczynać bezpośrednio po posiłku. Nic na siłę – ćwiczenia nie powinny być zanadto…
Co tu dużo mówić – lato odeszło i nawet się nie pożegnało! Na termometry wskoczyły niskie temperatury stanowiące bolesny kontrast dla upalnych dni, których doświadczyliśmy w tym sezonie. Oto jesień! Na tapecie liście i zimowe już swetry wołają do nas z szafy. Myślicie, że to tylko czas na katar? O nie! Spacerować, maszerować i biegać możemy zawsze. Trzeba tylko robić to odpowiednio, a odpowiednio znaczy – mądrze! Poniżej kilka wskazówek jak ubrać się i przyodziać – sportowa…
Jeśli zapytać mięśnie okaże się, że ani pływanie, ani jazda na rowerze czy bieganie nie są aktywnościami doskonałymi. Zapewne i nie bez powodu – żaden sport nie jest. Jednym ze skutków ubocznych energicznych ćwiczeń jest skracanie się i ściąganie tkanki łącznej. Mięśnie rąk i nóg tracą swoją elastyczność, ponieważ poddawane są wielokrotnym skurczom, rzadko jednak wykonywane są pełne ruchy. Przy każdym kroku czy obrocie pedałami zatrzymują się mniej więcej w połowie…