Szczegółowy opis przeprowadzanych badań
Sprofilowane badania laboratoryjne służą wyborowi właściwej strategii odchudzania. Dotyczyć mogą stanu gospodarki hormonalnej (min. hormony tarczycy, hormony płciowe) i diagnostyki nakierowanej na zjawisko insulinooporności. Określenie parametrów gospodarki lipidowej i przewlekłego zapalenia stanowi o stopniu zagrożenia chorobami związanymi z otyłością. Być może będą konieczne inne badania, które świadczą o niedoborach składników potrzebnych do utrzymania właściwej wagi i zdrowia (np. poziom witaminy D).
Wykonujemy analizę składu masy ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA, bioelectrical impedance analysis). Ten precyzyjny i nieinwazyjny pomiar pozwala na określenie składu tkanek na podstawie oporu, jaki stawiają prądowi o niskim natężeniu. Analizę taką można przeprowadzić zarówno u osób obu płci, w dowolnym wieku, zdrowych i chorych, bez ryzyka niebezpiecznych konsekwencji. Szczegółowa analiza składu ciała zaawansowanym analizatorem pozwala na monitorowanie zmian w poszczególnych jego częściach przed rozpoczęciem i w czasie trwania terapii otyłości, dostarczając szczegółowych informacji o zawartości poszczególnych komponentów: tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, beztłuszczowej masy ciała oraz zawartości wody i kości.
Kolejnym istotnym filarem gruntownej diagnostyki są badania antropometryczne: pomiar WHR, czyli stosunku obwodu talii do obwodu biodra (Waist-to-Hip Ratio), pomiar obwodu talii oraz pomiar grubości fałdu skórnego. WHR powstał na drodze wielu badań empirycznych, eksponujących silną korelację między stosunkiem obwodu obu pomiarów a ryzykiem wystąpienia powikłań otyłości. Analogicznie podwyższone wyniki w obwodzie talii korelują z takimi problemami, jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca i zaburzenia oddychania. Pomiar grubości fałdu skórnego za pomocą specjalnego urządzenia pozwala z dużą dokładnością określić zawartość procentową tłuszczu w organizmie. Porównanie tej wartości z tabelami normalnymi dla płci i wieku służy oszacowaniu ogólnego stanu zdrowia i pomaga wyłonić możliwe problemy.
Do badań zlecanych często przez lekarzy INTEGRAmed należy test na nietolerancję pokarmową metodą immunochemiczną. Schorzenie to występujące nader często, zgodnie z niektórymi szacunkami nawet u ok. 40% populacji. Ustalenie listy pokarmów nieprawidłowo przyswajanych przez organizm pomaga uniknąć zbędnych działań nakierowanych na zminimalizowanie objawów nietolerancji pokarmowej, takich jak ospałość, męczliwość, migreny, opuchlizna, zespół nadwrażliwych jelit i wiele innych. Diagnostyka jest o tyle ważna, że w przeciwieństwie do alergii pokarmowych reakcja organizmu nie następuje natychmiast, przez co trudno powiązać dolegliwości z przyjmowanym pokarmem.