Osoby od lat borykające się z problemem otyłości bardzo często wierzą, że leczenie chirurgiczne w postaci zabiegu bariatrycznego rozwiąże raz na zawsze wszystkie ich problemy. Niestety doświadczenie pokazuje, iż początkowa radość i satysfakcja, która towarzyszy obniżaniu wagi, szybko ustępuje miejsca obniżonemu nastrojowi z powodu braku akceptacji zmian jakie zachodzą w wyglądzie ciała. Jeśli zmiany te nie idą w parze ze zmianą nawyków żywieniowych mogą wzbudzać przejmujące poczucie winy za brak samokontroli i silnej woli, które w przypadku osoby po zabiegu bariatrycznym mogą zaprzepaścić osiągnięte efekty.
Błędne koło w ten sposób się zamyka i znów pojawiają się przykre myśli związane z niską samooceną, nieskutecznym leczeniem, jak również obsesyjne myślenie na temat jedzenia z obawy by nie przytyć. Jeśli przeszedłeś/przeszłaś zabieg tego rodzaju i towarzyszy Ci chociaż jedna z opisanych trudności i odczuć – zapraszamy do Poradni Zdrowego Żywienia INTEGRA. Doświadczenie innych osób, które przeszły zabieg bariatryczny (i zmagają się z podobnymi wątpliwościami i problemami) pomoże Ci spojrzeć na tę sytuację z szerszej perspektywy.
Niezbędne jest również wsparcie psychologiczne, które umożliwia pracę nad zmianą w procesie psychoterapii. Psychoterapia stanowi także zabezpieczenie przed powikłaniami psychologicznymi pojawiającymi się po chirurgicznym leczeniu otyłości, tak jak np. bulimia nervosa , depresja.
Poradnia Zdrowego Żywienia Integramed oferuje profesjonalną i kompleksową opiekę na każdym etapie leczenia bariatrycznego, którego zadaniem jest leczenie otyłości olbrzymiej.
W przypadku osób z BMI ≥ 40 kg/m2, kiedy leczenie zachowawcze jest bezskuteczne, jedyną alternatywą staje się zabieg bariatryczny. Obecnie leczenie chirurgiczne jest najskuteczniejszą metodą walki z otyłością olbrzymią, jednak trwały ubytek masy ciała można osiągnąć tylko wtedy, gdy pacjent stosuje się do zaleceń dietetycznych zarówno we wczesnym, jak i późniejszym okresie pooperacyjnym.
Operacje bariatrycze nie są prostym sposobem w walce z otyłością. Aby ubytek masy ciała był długotrwały, pacjenci muszą zrozumieć, że leczenie operacyjne jest ściśle związane ze zmianą stylu życia. Pacjent musi przede wszystkim przestrzegać zaleceń dietetycznych i zwiększyć aktywność fizyczną. Dlatego pacjenta otyłego zarówno przed zabiegiem operacyjnym, jak i po jego wykonaniu powinno się objąć kompleksową opieką interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, w skład którego wchodzą lekarz-dietetyk, psycholog oraz fizjoterapeuta.
← Wróć do Oferty