Objawy
- Jak rozpoznać otyłość?
- Brak energii, osłabienie – szybkie męczenie się i brak sił do wykonywania podstawowych, codziennych czynności to znak, że ciało wypadło z równowagi i nie radzi sobie z wyzwaniami.
- Bóle stawów i kręgosłupa – osobom otyłym dokucza rwący, przeszywający ból rąk, nóg i kręgosłupa towarzyszący poruszaniu się, kasłaniu i kichaniu; często pojawia się także drętwienie kończyn i zanik siły mięśniowej, potęgujący wrażenie niemocy.
- Duszność, kłopoty z oddychaniem –uczucie duszności i niemożności złapania powietrza jest jednym z najbardziej dyskomfortowych doznań, które niestety osobom otyłym towarzyszy niemal cały czas.
- Utrzymujący się zły nastrój – otyła sylwetka oznacza nie tylko dużo mniejszą sprawność i możliwość korzystania z życia; często jest także powodem wstydu i niskiego poczucia własnej wartości.
- Senność, przyćmienie myślenia – zaburzona gospodarka żywnościowa i tlenowa sprawia, że osoby otyłe często skarżą się na osłabienie uwagi i koncentracji; czują się „otępiałe”, co dodatkowo obniża nastrój i wiarę w możliwość wyzdrowienia.
- Częste pieczenie przełyku czyli zgaga – wiele osób chorujących na otyłość doświadcza palącej, uciążliwej zgagi nawet kilka razy dziennie i w reakcji na większość pokarmów.
- Objadanie się w reakcji na stres – tendencja do nerwowego objadania się w „podbramkowych”, stresujących sytuacjach uważana jest za jedną z przyczyn otyłości i bardzo trudno się jej pozbyć na dłuższą metę.
- Wykluczenie społeczne – ludzie otyli zazwyczaj wstydzą się swojego wyglądu i dużo mniejszej sprawności ruchowej, przez co wchodzenie w interakcje społeczne jest dla nich większym wyzwaniem; w rezultacie często odsuwają się od innych, nie chcąc narażać się na krytykę.
- Nadmierne pocenie się – ciała osób otyłych dużo gorzej radzą sobie z odprowadzaniem ciepła, co skutkuje częstym i obfitym poceniem się; oprócz oczywistego dyskomfortu jest to także kłopotliwe społecznie.