Zaburzenia odżywiania zdefiniować można jako poważne zaburzenia w zakresie zachowań związanych z przyjmowaniem pokarmu. Często mają one podłoże psychiczne i są związane z niskim poczuciem własnej wartości.
Główne czynniki przyczyniające się do rozwoju zaburzeń odżywiania to:
- Narzucona przez społeczeństwo presja bycia szczupłym
- Kulturowe normy atrakcyjności – chodzi tu głównie o propagowanie posiadania szczupłej sylwetki przez aktorki, modelki itd.
- Perfekcjonizm
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-10) oraz Klasyfikacja Zaburzeń Psychicznych (F50) wyszczególniają następujące zaburzenia odżywiania:
- jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) – choroba, która charakteryzuje się znaczną redukcją masy ciała w wyniku ograniczenia spożywanych pokarmów
żarłoczność psychiczna (bulimia) – zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się napadami niekontrolowanego objadania się, po których osoba chora prowokuje wymioty lub stosuje środki przeczyszczające - ortoreksja – zaburzenie łaknienia polegające na przywiązywaniu nadmiernej wagi do jakości spożywanego pokarmu
- przejadanie się będące reakcją na sytuacje stresowe
- wymioty związane z innymi czynnikami psychologicznymi
- inne zaburzenia odżywiania, np. pica dorosłych (spożywanie rzeczy nieprzeznaczonych do jedzenia)
Zaburzenia odżywiania są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, jako że prowadzą do ubytku lub nadmiaru składników odżywczych w organizmie. Osoby borykające się z tym problemem nierzadko cierpią również na depresję i mają problemy psychiczne. W związku z tym, zaburzenia odżywiania wymagają specjalistycznego leczenia pod opieką psychiatry , psychologa i dietetyka. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, skrajnego wycieńczenia organizmu i zgonu.
← Wróć do Oferty